Kupno sprzętu do kitesurfingu
Najważniejszymi elementami w sprzęcie do kitesurfingu jest deska i latawiec (kite). W niniejszym poradniku znajdziesz informacje, przydatne przy wyborze swojego sprzętu do kitesurfingu.
1. Latawiec/kite
Latawce różnią się kształtem, rozmiarem i typem konstrukcji. Główne rodzaje to Bow kite, Delta kite, C-kite oraz Hybrid kite. Każdy z nich ma specyficzne cechy, dzięki czemu jest odpowiedni do różnych warunków. Ważne jest, by znać warunki wietrzne w miejscu, gdzie planujesz pływać, jako że siła wiatru jest kluczowa w doborze sprzętu do kitesurfingu. Na przykład większe latawce są lepsze do słabszego wiatru, natomiast mniejsze są odpowiednie do mocniejszych wiatrów.
W tabeli poniżej znajdują się dwa terminy, które warto wytłumaczyć dokładniej, gdyż tworzą jedną z kluczowych różnic pomiędzy latawcami.
Bridle to system linek, przymocowanych do przodu latawca. Linki te można ustawić w różny sposób, w zależności od kite. Wygląda jak pajęczyna przy krawędzi latawca, a następnie łączy się w jedną linkę, z którą łączą się linki odchodzące od baru (drążka). Bridle to system, który pozwala ci na więcej kontroli nad latawcem i siłą generowaną przez kite. Na przykład, C-kite bez bridle mają bardziej gwałtownie generowaną siłę, która zezwala na wykonywanie mocniejszych skrętów i pętli, lecz jednocześnie wymaga większych umiejętności do opanowania sprzętu.
Bridle to system, pozwalający na większy de-power w porównaniu do kształtu C-kite. De-power oznacza, że bardziej spłaszczasz latawiec, co skutkuje mniejszą powierzchnią oddziałującą z siłą wiatru i redukuje siłę ciągu.
2. Drążek i linki
Pomiędzy tobą i latawcem znajdują się drążek (bar) i linki, dzięki czemu kontrolujesz kite. Musisz mieć założoną uprząż, którą łączysz z drążkiem przy pomocy pętli chicken loop. W ten sposób łączysz również linki. W ten sposób masz kontrole nad drążkiem, linkami (twoje koło sterowe) oraz latawcem.
Bar i linki pomagają kontrolować latawiec, skręcać, przyspieszać i zwalniać. Istnieje wiele wariantów zestawu drążka i linek, jednakże jedną z najpopularniejszych konfiguracji jest 4-linkowy bar. W takim zestawie dwie środkowe linki połączone są z krawędzią latawca przez system de-power. Kolejne dwie linki, połączone z końcami drążka, przyczepione są do krawędzi skrzydła latawca, co pomaga sterować i umożliwia de-power i powering. Zazwyczaj są one oznaczone kolorami, by prawidłowo połączyć je z końcówkami linek z drążka.
Gdy przyjrzymy się bliżej drążkowi, to zauważymy wiele możliwych kombinacji, w zależności od producenta. Najpopularniejszym rozróżnieniem jest 'above-the-bar trim system’ oraz ‘under-the-bar trim system’. W pierwszym przypadku masz więcej swobody ruchów, lecz trochę trudniej może być z de-powerem. W drugim zestawieniu masz łatwiejszy dostęp do de-powera, gdyż jest bliżej ciebie.
Należy tu wspomnieć, że gdy zdecydujesz się na wymianę linek, to musisz kupić odpowiednią długość dla twojego kite, gdyż dłuższe/krótsze linki mogą pogorszyć stopień kontroli, do jakiej jesteś przyzwyczajony.
3. Deska
Kolejnym kluczowym elementem w kitesurfingu jest deska. Jak przy wielu innych 'deskowych' sportach, jest kilka podstawowych punktów, na jakie trzeba zwrócić uwagę:
- Kształt: deska może mieć kształt twin tip (symetryczny przód i tył) lub kierunkowy (surfboard). Dodatkowo, kształt może być kwadratowy lub zaokrąglony. Kwadratowy kształt jest dobry do edgingu, upwind i wyskoków, natomiast zaokrąglone do carvingu i umożliwiają bardziej gładkie lądowania.
- Rocker: to wygięcie deski między oboma krańcami. Im większy rocker (bardziej wygięta deska) tym lepszy wyskok. Jednakże, bardziej płaskie deski są lepsze do edgingu.
- Concave: większy concave (wygięcie deski pomiędzy bocznymi krawędziami) dodaje płynności w ślizgach i lądowaniach.
- Płetwy: możesz pływać na kiteboardzie z płetwą lub bez. Jeśli stosujesz płetwę, to miej na uwadze, że większe płetwy dodają więcej stabilności na wzburzonej wodzie oraz zwiększają cechy przydatne przy edgingu i upwindzie. Mniejsze płetwy są lepsze do płynnego ślizgu po powierzchni wody.
- Rozmiar: różni producenci mają różne zalecenia odnośnie do rozmiaru. Ogólnie można przyjąć, że rozmiar jest zależny od twojej wagi i poziomu zaawansowania. Deska musi być na tyle duża, by utrzymać twój ciężar i utrzymywać cię na powierzchni wody w trakcie bycia ciągniętym przez kite. Dobrym pomysłem dla początkujących jest wybranie delikatnie większego rozmiaru deski, gdyż ma ona większą wyporność. Z czasem możesz się przenieść na krótszą deskę, gdy poczujesz się na tyle pewnie, by z łatwością fruwać nad falami.
4. Jesteś początkujący?
Jeśli jesteś początkujący w kitesurfingu, upewnij się że:
- Wybrałeś odpowiedni latawiec/kite z dobrym de-powerem
- Masz sprzęt ochronny (kask, nóż bezpieczeństwa i może kamizelkę ochronną)
- Wykupiłeś kurs dla początkujących w kitesurfingu (dobrym pomysłem jest odbycie kilku sesji z instruktorem)
- Znajdź kumpla od kite, bezpieczniej i bardziej zabawnie jest pływać ze znajomą osobą