Kompatybilność wiązań nart biegowych i nartorolek
Kupując sprzęt do narciarstwa biegowego oraz nartorolek, musisz się upewnić, że używane wiązania i buty są kompatybilne. Jako że wiele sprzętu do narciarstwa biegowego i nartorolek jest taki sam, od tych samych producentów, to ten poradnik odnosi się do obydwu kategorii.
Różne standardy - NNN, SNS oraz Prolink
Dwóch producentów wiązań i podeszw zewnętrznych butów określa standardy, takie jak wymiary czy unikatowe rozwiązania. Są to firmy Rottefella (Norwegia) oraz Salomon (założona we Francji).
Rottefella
System Rottefella zwany jest NNN, co jest skrótem od wyrazów New Nordic Norm. System ten znajduje się zarówno na wiązaniach jak i podeszwie zewnętrznej butów narciarskich. Oznacza to, że firma Rottefella produkuje wiązania, ale nie wytwarza całych butów. Licencjonują technologię butów dla innych producentów. Firmy produkujące sprzęt do narciarstwa biegowego, używające systemu Rottefella, to Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer and Peltonen.
Niektórzy producenci dodają swoją nazwę na wiązaniu, w ten sposób na przykład wiązanie Rottefella NNN będzie miało nazwę Fischer NNN. Przeczytaj więcej o technologii Rottefella NIS w sekcji “Czym jest Rottefella NIS?”, którą znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Salomon
Firma Salomon znana jest z buta SNS i systemu wiązań, skrót pochodzi od wyrazów Salomon Nordic System. Ponadto, zaprojektowali nowy system wiązań zwany Prolink.
System SNS dostępny jest w dwóch wersjach; jedna dla stylu klasycznego, a druga dla łyżwowego. Różnica polega na tym, że wiązania do stylu łyżwowego posiadają dodatkowy punkt połączenia pomiędzy wiązaniem i butem, co zapewnia optymalną sztywność poprzeczną w trakcie ruchów stylu łyżwowego. Ten dodatkowy punkt to dźwignia ze sprężyną, połączona z bolcem w bucie pod stopą - poza przednim bolcem, łączącym przedni punkt zaczepu. Oznacza to, że wiązania łyżwowe SNS posiadają dwa punkty połączenia, a buty do stylu łyżwowego SNS posiadają dwa bolce, co pozwala na podwójne połączenie.
W przeciwieństwie do systemu SNS do stylu łyżwowego, system do stylu klasycznego posiada tylko jeden bolec na przodzie buta, łączący się z jednym punktem na przodzie wiązania. Ponadto, wiązanie SNS do stylu klasycznego nie posiada dźwigni ze sprężyną jako dodatkowego punktu połączenia.
W roku 2016 firma Salomon zaprezentowała nowy system wiązań, zwany Prolink. System ten jest unikatowy z tego powodu, że montowany jest jak system wiązań SNS, lecz jest kompatybilny wyłącznie z butami z systemem NNN. Oznacza to, że podeszwa zewnętrzna butów z systemem NNN od firm Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus, Alfa oraz Peltonen będzie pasowała do wiązań Prolink.
Bardzo ważne jest, że nie możesz używać butów SNS Salomon z wiązaniami Salomon Prolink. Inaczej pisząc - nie możesz kupić butów Salomon SNS i używać z wiązaniami Salomon Prolink. Po prostu nie będą pasowały.
Wiązania do butów combi
Wiązania butów combi stosują przedstawione powyżej standardy i rozwiązania technologiczne. Przy bucie combi Salomon SNS masz dwa bolce, więc pasuje do wiązań do stylu łyżwowego SNS. Będzie również pasował do wiązań do stylu klasycznego SNS, nieposiadających dźwigni ze sprężyną.
Jaka jest różnica pomiędzy NNN oraz SNS?
Mimo że systemy SNS oraz NNN na pierwszy rzut oka mogą się wydawać takie same, to w rzeczywistości różnią się. Na przykład, jeśli spróbujesz dopasować but SNS do wiązania NNN, to zauważysz, że szerokość w punkcie połączenia nie będzie pasowała - mają one różne wymiary. System Rottefella NNN jest szerszy od systemu Salomon SNS.
Czym jest Rottefella NIS?
Firma Rottefella jeszcze bardziej rozwinęła sposób, w jaki montujesz wiązania Rottefella NNN na narcie. System jest regulowany, więc możesz przesunąć wiązanie w stronę przodu narty (zapewnia lepszą przyczepność - dobre na bardziej pagórkowatych trasach) lub w stronę tyłu (zapewnia dobry ślizg - dobre do bardziej płynnej jazdy). NIS (Nordic Integrated System) to nazwa plate, jaki przytwierdzasz do narty. Plate NIS może być zainstalowany fabrycznie lub będziesz musiał go zainstalować samemu. Wiązanie NNN można umieścić w odpowiednim miejscu na plate NIS przy pomocy klucza NIS. Teraz możesz dopasować preferowaną pozycję wiązania. Plate Rottefella NIS nie może być używany z wiązaniami Salomon SNS boraz wiązaniami Salomon Prolink.
Kompatybilny sprzęt z narciarstwem Nordic Backcountry poza trasami
Poza wspomnianymi wcześniej systemami, firmy Rottefella oraz Salomon produkują wiązania do narciarstwa biegowego poza trasami - tzw. Backcountry. Rottefella używa nazwy Rottefella BC (Backcountry), natomiast Salomon używa nazwy Salomon BC.
Wiązania te są bardziej wytrzymałe, więc sprawdzają się w trudniejszych warunkach poza trasami.
Te dwa systemy wiązań przeznaczone są do specjalnych butów backcountry, więc nie będą pasować do normalnych butów NNN, SNS lub Prolink. Bolec w bucie i punkt połączenia jest dużo szerszy. Sprzęt tego typu nie jest zbyt przydatny do narciarstwa rolkowego.