Kupowanie wakeboardu
Gotowy na wakeboard? Prezentujemy krótki poradnik, co musisz mieć na uwadze przed kupnem sprzętu.
1. Typ wakeboardingu i ilość flexa
Przede wszystkim, musisz pomyśleć o tym, jaki rodzaj wakeboardingu będziesz uprawiał. Do wyboru masz dwa rodzaje wakeboardingu: na wyciągu oraz za łodzią. Wakeboarding na wyciągu, jak sama nazwa wskazuje - jesteś ciągnięty na kablu (podobnie jak na wyciągu narciarskim). Deski do takiego wakeboardingu mają więcej flexa, płaski spód i usuwalne (lub brak) finy. Wakeboarding za łodzią oznacza, że jesteś ciągnięty przez łódź, wakeboardy są sztywniejsze (mniej flexa), posiada elementy na spodzie i różne rodzaje finów.
Możesz również kupić deskę hybrydową, która łączy cechy wakeboardingu na wyciągu i za łodzią - z średnim flexem (bardziej miękka na obu końcach i sztywniejsza pomiędzy wiązaniami), prostym designem spodu i usuwalnymi finami.
2. Długość
Prawdopodobnie najważniejszą cechą do rozważenia jest długość wakeboardu. Długość determinowana jest twoją wagą, a jeśli deska będzie używana przez wiele osób, to lepiej jest ją wybierać dla najcięższego użytkownika. Poniżej znajdziesz tabelę z sugerowaną długością wakeboardu w zależności od wagi oraz komentarze odnośnie powiększania i pomniejszania rozmiaru.
Miej na uwadze, że jest to ogólny poradnik, więc zalecane rozmiary mogą się różnić w zależności od produktu.
Czy powinienem wybrać trochę krótszą czy trochę dłuższą deskę?
Wybór dłuższej deski to rosnący trend wśród wielu użytkowników (zarówno początkujących jak i zaawansowanych), szczególnie wśród osób korzystających z wyciągu. Wybranie większego rozmiaru deski ułatwia pływanie, daje ci lepsze wybicie. Większe deski zapewniają łagodniejsze lądowanie, większą prędkość i więcej kontroli przy próbowaniu po raz pierwszy trików (ze względu na większą powierzchnię styku deski z wodą). Lepiej się wyginają, mają większy punkt równowagi przy "pompowaniu" i dają więcej mocy do trików w powietrzu.
Mniejsze deski są łatwiejsze w manewrowaniu, lecz wolniejsze i ciężej się nimi pływa (mniejsza powierzchnia deski styka się z wodą). Lądowanie na mniejszej desce jest trudniejsze, z większą szansą, że przód deski wejdzie pod wodę.
3. Rocker
Rocker to po prostu wygięcie profilu deski. Istnieją dwa główne rodzaje: ciągły oraz 3-stopniowy rocker. Jednakże ostatnio zauważa się rosnącą popularność rockera cambered (podobnie jak w nartach i snowboardach) oraz hybrydowego (połączenie rockera ciągłego i 3-stopniowego) na wakeboardach.
- Rocker ciągły ma łagodny, wygięty kształt. Deski z ciągłym rockerem zapewniają płynną, szybką jazdę, miękkie lądowanie i łatwy carving. Kształt ten często jest stosowany w pływaniu na wyciągu;
- 3-stopniowy rocker posiada trzy wyraźne panele na spodzie deski. Dzięki temu deska unosi się wyżej po najechaniu na falę. Jednakże, przez taki rocker deska jest trochę wolniejsza, gdyż bardziej przecina wodę niż się po niej ślizga. Taki rocker jest bardziej odpowiedni dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Taki kształt jest często wybierany do pływania za łodzią.
- Camber to dość nowy kształt rockera. Rozkłada bardziej równo wagę użytkownika, co automatycznie zabiera trochę nacisku z tylnej stopy, stymulując bardziej naturalną postawę. Jeśli pływałeś wcześniej na desce z rockerem ciągłym lub 3-stopniowym, to może minąć trochę czasu, zanim się przyzwyczaisz do cambera.
- Rocker hybrydowy to połączenie dwóch pierwszych typów: łagodny, wygięcie w środku i bardziej wycięty przód i tył deski. Taki kształt jest użyteczny do pływania na wyciągu i za łodzią.
4. Kształt podstawy
Poza fajnie wyglądającym designem, podstawa wakeboardu może mieć różny kształt, który ma wpływ na zachowanie deski na wodzie. Istnieją trzy główne kształty podstawy - bez elementów, z kanałami oraz V-shape spine. Dodatkowo, możesz mieć na podstawie concave, czyli specjalne wgięcia, które redukują zasysanie deski przez wodę.
- Podstawa bez elementów nie posiada odlanych finów lub kanałów; wpływ na płynięcie ma ogólny kształt, rocker oraz finy;
- Kanały na desce działają jak długie, wytłaczane finy, które łamią napięcie powierzchniowe wody w trakcie lądowania; pomagają również kierować przepływ wody.
- V-shape spine, podobnie jak kanały, ułatwiają lądowanie i przechodzenie z jednej krawędzi na drugą (często dodawane do desek z 3-stopniowym rockerem).
5. Finy
Istnieją dwa różne typy finów: odlewane (na stałe) oraz usuwalne. Większość desek dla początkujących posiada oba te typy. Możesz również pływać bez finów (usunąć finy z deski), na przykład pływając na wyciągu, aby móc najlepiej wykorzystać przeszkody w wodzie i unikać zahaczania przy slide'ach.
Finy mogą być długie lub krótkie, dłuższy fin daje bardziej stabilną i przewidywalną jazdę (odpowiednie dla początkujących), a krótszy fin daje więcej swobody ruchu i luzu na wodzie (średniozaawansowani i zaawansowani użytkownicy).
6. Krawędzie
Na koniec przyjrzyjmy się krawędziom, musisz tu mieć na uwadze styl pływania, do jakiego dążysz.
Ostre krawędzie są odpowiednie do agresywnego stylu, gdzie deska głębiej zanurza się w wodzie a prędkość jest większa. Zaokrąglone krawędzie są wręcz przeciwnie, dla bardziej wyluzowanych użytkowników, którzy chcą lepszego ślizgu na powierzchni i skupiania się na wykonywaniu trików.
Zmienne krawędzie łączą w sobie odczucia, jakie oferują ostre i zaokrąglone krawędzie. Jest to możliwe dzięki zwiększonej ostrości na obu krańcach deski (większy grip i rozcinanie wody) oraz zaokrąglonym krawędziom w okolicy środka deski (odczucie bardziej płynnego pływania).
Podsumowując, zanim kupisz wakeboard pomyśl o:
- Rodzaju pływania i ilości flexa
- Długości
- Rockerze
- Kształcie podstawy
- Finach
- Oraz krawędziach
I pamiętaj - zawsze baw się dobrze w wodzie!