Przewodnik Zakupu Deski Bodyboardowej
Gdy planujesz kupić bodyboard to musisz mieć na uwadze wiele aspektów. Poniżej znajdziesz dobrze zorganizowany, zwięzły poradnik o najważniejszych rzeczach, na jakie musisz zwrócić uwagę.
1. Wybór rdzenia
Rdzeń to w zasadzie niezbędny materiał, użyty do skonstruowania korpusu deski. Wykonany jest z piankowego materiału, używanego w trzech wariantach - ESP, PE oraz PP. Każdy z nich ma specyficzne cechy w aspekcie temperatury wody, rozmiaru fali, budowy ciała użytkownika i jego poziomu umiejętności, itp. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie trzech typów materiału.
ESP (styropian)
- Umożliwia różne kształty, designy i unikatowy, elastyczny wzór
- Dobra ochrona łokci i bioder
- Niższa cena od PE oraz PP
- Odpowiednie dla początkujących
- Świetna pływalność i niska waga
- Nie tak wytrzymały jak PE oraz PP, więc szukaj grubości ok. 50-55 mm dla zwiększonej wytrzymałości
PE (polietylen)
- Oryginalny i najbardziej popularny materiał rdzenia deski
- Sprężystość z praktycznie natychmiastową reakcją dla użytkownika
- Daje więcej kontroli
- Lepiej się sprawdza w zimnej wodzie
- Dobre do większych fal
PP (polipropylen)
- Świetna, uniwersalna deska
- Sztywniejsza od PE, lecz lekka i bardziej wytrzymała
- Całkowicie nieprzemakalna
- Dobrze się sprawuje w ciepłej wodzie i ciepłym klimacie
- Świetna do większych fal i bardziej skomplikowanych manewrów
- Materiał 'beaded PP' dodaje sprężystości i pływalności
- Materiał 'Extruded PP' dodaje sztywności i prędkości
Gdy odnosimy się do flexa (sprężystość), oznacza to jak bardzo deska wygina się pod naciskiem (np. fal) i wraca do swojego kształtu. Im większy flex deski tym bardziej responsywna ona jest na warunki na wodzie. Gdy deska ma mniej flexa to jest sztywniejsza oraz szybsza.
2. Wybór slicków (foki)
Slicki, znane również jako foki, to materiał pokrywający spód deski, w miejscu gdzie bezpośrednio styk się ona z wodą. Istnieją dwa rodzaje slicków: Surlyn oraz HDPE:
- HDPE to skrót od high density polyethylene (polietylen wysokiej gęstości); odporny materiał z niskimi poziomami oporu, co poprawia prędkość. Slick HDPE zazwyczaj jest tańszym rozwiązaniem w porównaniu do slicków Surlyn, najczęściej stosowanym w deskach dla początkujących.
- Surlyn to przypominająca gumę powierzchnia, która zapewnia optymalną responsywność i sprężystość, gdyż jest w stanie wrócić do oryginalnego kształtu po zastosowaniu zewnętrznego nacisku. Są to najlepsze i preferowane slicki przez użytkowników bodyboardów. Są droższe od slicków HDPE, lecz zapewniają lepsze osiągi.
3. Wybór decku
Deck to górna część deski, na której leżysz w trakcie surfowania po falach. Do wyboru masz trzy opcje: PE, XPE oraz IXPE. Możesz je porównać w poniższej tabeli:
PE (polietylen)
- Świetna wyściółka dla użytkownika
- Wgniecenia łatwiej się tworzą, gdyż materiał nie wraca do oryginalnego kształtu
- Miękki i elastyczny
XPE (cross linked, cross cell)
- Świetna odporność na wodę, gdyż posiada zamkniętą strukturę
- Gładki wygląd, lecz wymaga więcej wosku do uzyskania przyczepności
- Sztywniejsze od PE oraz IXPE
IXPE (cross linked, open cell)
- Mniejsza szansa na uszkodzenie sprężystości deski
- Ekstra sztywność oraz duża wytrzymałość ze względu na większą gęstość
- Bardziej miękki od XPE, bardziej szorstki dla lepszego gripu
Wybór decku to często kwestia preferencji i stylu pływania - czy chcesz bardziej delikatny w dotyku deck, bardziej elegancki wygląd czy bardziej wytrzymały; zależy to od ciebie.
4. Wybór kształtu ogona
Istnieją dwa główne typy kształtu ogona w bodyboardach, które mogą mieć wiele wariantów. Oba typy są odpowiednie dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania, wybór zależy od preferencji i warunków, w jakich pływasz.
- Ogon półokrągły jest dobry do różnego rodzaju warunków. Zapewnia dobry grip na fali i ułatwia użytkownikom umiejscowienie bioder na desce, gdy łapie falę lub płynie;
- Ogon nietoperzy jest lepszy w słabych warunkach i/lub nieprzewidywalnych falach ze względu na zwiększona pływalność. Sprawia to, że jest to lepszy wybór dla cięższych zawodników. Większa prędkość jest również związana z lepszą pływalnością, lecz jednocześnie słabsze "czucie" tylnej części deski.
5. Wybór rozmiaru
Wybór odpowiedniej wielkości deski jest ważny w bodyboardzie. Poza twoim wzrostem, rozmiar deski zależy od rodzaju fal, na jakich będziesz pływał. Jeśli będziesz pływał na większych falach to potrzebujesz kontroli i zwrotności, jaka oferuje mniejsza deska. Jeśli będziesz pływał w słabszych warunkach, to przyda się pływalność większej deski.
Jednakże musisz pamiętać o tym, że deska musi pasować do twojego wzrostu i wagi! Jeśli wybierzesz za długą deskę, to kolanami będziesz uderzał o ogon deski w trakcie pływania. Z drugiej strony, zbyt mała deska nie będzie miała odpowiedniej pływalności. Opcją na dopasowanie pływalności bez ingerowania w długość deski jest wybór szerszej/węższej wersji.
Aby określić, jaki rozmiar deski potrzebujesz, możesz zmienić:
- Odległość od ziemi do pępka;
- Odległość między brodą i kolanami;
Te dwie wartości nie są zawsze identyczne, ale są dobrym wskaźnikiem odnośnie wyboru prawidłowej długości deski.
6. Na koniec - płetwy
W bodyboardingu płetwy to nie tylko dodatek, lecz niezbędny element. Płetwy używane w bodyboardingu są specjalnie przystosowane, różnią się od standardowych płetw używanych w pływaniu. Płetwy do bodyboardingu są krótsze, szersze i bardziej sztywne, dzięki czemu możesz szybko przyspieszyć w celu złapania fali i manewrować bez kłopotu.
Istnieje wiele wariantów, różniących się materiałami i kształtem, lecz najważniejsze jest, by wybrać płetwy do bodyboardu, które są dopasowane i komfortowe dla stóp.
Wskakuj na bodyboard!
Znasz teraz podstawowe aspekty, jakie musisz rozważyć przed kupnem deski, więc sprawdź ofertę i wybierz coś dla siebie. Nie martw się, zawsze będzie sporo pytań i wątpliwości, więc w wypadku wątpliwości, skontaktuj się z nami.