Hokej na rolkach: Szybkość i wysoka intensywność
Poszukujesz szybkiej sportu z mnóstwem akcji, który łączy szybkość z techniką? A może chcesz zachować formę poza sezonem gry w hokeja na lodzie? Może szukasz sportu, który możesz zabrać na ulicę i uprawiać w każdym miejscu?
Hokej na rolkach jest uprawiany wszędzie, od ulic po areny hokejowe. W tym artykule przedstawimy trzy główne odmiany hokeja na rolkach.
Podstawy
Wszystkie odmiany hokeja na rolkach są nie tylko pełne akcji, ale także zapewniają możliwość ćwiczenia takich podstaw jazdy jak hamowanie, przyspieszanie i zmienianie kierunku jazdy. Jeśli rozważasz rozpoczęcie trenowania hokeja na rolkach, nie potrzebujesz zbyt wiele.
“Zacząłem grać na ulicach ze starszymi chłopcami. Mieliśmy tylko dwie koszulki, płaską ulicę, parę rolek, kij do hokeja i piłkę. To właśnie jest świetne w tym sporcie: by zacząć nie musisz być członkiem klubu i ćwiczyć o określonej godzinie. Możesz zadzwonić do kumpli lub pójść na boisko i dołączyć do gry", mówi Jacob Lyby, uprawiający hokej na lodzie i rolkach.
Buty
Mocne uderzenia. Rolki do gry w hokeja są często narażone na uderzenia kijami innych graczy i piłką/krążkiem. Właśnie dlatego posiadają dodatkową wyściółkę i wykonano je z twardych materiałów jak filc i nylon balistyczny, aby Twoje stopy były bezpieczne.
Szyna
Lekka i zwarta. Szybka gra i ciągła zmiana kierunku jazdy oznacza, że musisz mieć bardzo zwrotne rolki. Lekka i krótka szyna z aluminium da doskonałą zwrotność i prędkość. Szyna z aluminium jest także bardzo wytrzymała i będzie bardziej odporna na siły skrętne podczas wykonywania ostrych zakrętów. Oprócz tego zapewnia bezpośrednie przeniesienie mocy.
Niektóre szyny dają możliwość używania kółek o różnej średnicy. To pomoże Ci trzymać się bliżej powierzchni i zapewni szybkość, kontrolę oraz krótszy dystans hamowania.
Kółka
Zadbaj o przyczepność. W hokeju bardzo istotne jest wykonywanie ciasnych manewrów i nagłych ruchów by przechytrzyć lub zatrzymać przeciwnika. Będziesz potrzebował do tego odpowiedniej przyczepności. Polecamy miękkie kółka jeśli grasz na hali i twardsze, gdy grasz na zewnątrz.
Kontrola to klucz. Rozmiar kółek determinuje zwrotność rolek. W "tradycyjnych" rolkach hokejowych z czterema kółkami polecamy wybrać małe kółka, która dadzą większą kontrolę, równowagę i stabilność.
Łożyska
Ruszaj się. Szybkość jest kluczowa w hokeju, a aby dotrzymać kroku przeciwnikom będziesz potrzebował dobrych łożysk. Polecamy łożyska ABEC 7, ABEC 9, ILQ 7 lub ILQ 9. Zobacz nasz przewodnik po łożyskach.
Ochraniacze
Zadbaj o bezpieczeństwo. Ilość odzieży ochronnej, jaką potrzebujesz, jest zależna od rodzaju hokeja, jaki uprawiasz. W hokeju Inline/skate potrzebujesz kasku, ochraniacza zębów, ochraniaczy łokci i kolan, rękawic ochronnych, ochraniacza krocza i nagolenników. W hokeju na wrotkach musisz mieć kask, ochraniacze kolan i łokci oraz nagolenniki. W hokeju ulicznym ilość ochraniaczy zależy od osobistych preferencji gracza. Znajdź wszystko, czego potrzebujesz.
Piłka/krążek
Co wybrać? Krążek jest szybszy i bardziej żywotny niż piłka. Używa się go głównie w halach, ale można go także wykorzystać na zewnątrz. Jeśli chcesz go użyć, powierzchnia, na której gracie, musi płyć gładka. Gdy użyjesz go na nierównej lub szorstkiej powierzchni z dziurami i pęknięciami, będzie się odbijał. Piłka sprawdzi się tam lepiej i tak łatwo nie odleci. Jest łatwiejsza do opanowania na takich powierzchniach jak np. asfalt.
Kij do hokeja
Jaką ma mieć długość? Oto jest pytanie. Zakłada się, że aby był idealnie dopasowany musi sięgać od podłogi do Twojego podbródka. Dowiedz się, na co zwróci uwagę kupując kij do hokeja.