Przewodnik zakupu rolek rekreacyjnych
Podczas wyboru rolek rekreacyjnych należy zwrócić uwagę na 3 rzeczy: powinieneś wybrać o jeden rozmiar większy, niż obuwie codzienne, rozważyć rozmiar kół, oraz rodzaj buta- twardy lub miękki.
Zobacz filmik, w którym krótko wyjaśniamy najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć przed swoim pierwszym zakupem.
Rolki rekreacyjne sprawdzą się zarówno podczas treningów jak i jazdy fitnesowej. Słyną z dobrego dopasowania i wygody. Co więcej, buty wykonywane są z wentylowanych materiałów, co zapewnia komfort nawet przy długogodzinnych przejażdżkach. Rolki mogą być używane przez ludzi w każdym wieku - zarówno dzieci jak i dorosłych.
Łyżworolki rekreacyjne - dla zdrowia i towarzystwa
Łyżworolki rekreacyjne to świetny i przyjemny sposób na spalenie kalorii podczas przebywania na świeżym powietrzu. Ale przede wszystkim, rolki to znakomita forma aktywności dla całej rodziny, znajomych i par.
Wielu lekarzy zaleca jazdę na rolkach rekreacyjnych jako alternatywę biegania jeśli masz problemy z kolanami. Podczas jazdy na rolkach, wykonujesz długie, płynne ruchy, które w porównianiu do biegania, mają mniejsze obciążenie dla twoich stawów. Dzięki temu nadal możesz aktywnie spędzać czas na łonie natury.
Istnieje wiele różnych modeli rolek rekreacyjnych, co ułatwia znalezienie idealnej pary dla siebie.
Koła do rolek rekreacyjnych
Rozmiar kół
Wybór rozmiaru kół zależy od dystansu, który będziesz pokonywać.
- Do dłuższych dystansów ( np. maraton, intensywne treningi ) powinieneś wybrać większe kółka. Ułatwi ci to utrzymywanie prędkości i zaoszczędzi energię. Zalecamy wybór kół o średnicy 90-100mm a nawet 110 mm.
- Do krótszych dystansów (np. jazda po mieście) powinieneś wybrać mniejsze kółka. Rolki będą bardziej zwrotne, dzięki czemu łatwiej się zatrzymywać i skręcać. Zalecamy wybór kół o średnicy 80-84mm.
Twardość kół
Twardość koła określana jest literą A. Dla rolek fitness, odpowiednia twardość to 78-85A.
- Im wyższy numer A, tym twardsze koło.
- Im mniejszy numer A, tym bardziej miękkie koło.
Twardość koła wpływa na żywotność, prędkość, przyczepność oraz amortyzację wstrząsów.
- Miększe koła znaczą lepszą przyczepność i amortyzację wstrząsów, ale krótszą żywotność i mniejszą prędkość.
- Twarde koła znaczą dłuższą żywotność i większą prędkość, ale mniejszą przyczepność i amortyzację wstrząsów.
Przeczytaj nasz przewodnik Koła - wyjaśnione terminy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kół.
Łożyska
This means: Aby mieć pewność, że rolki sprawują się jak najlepiej, ważne jest, by dobrze traktować łożyska. To znaczy:
- Unikaj wszelkiej wody i wilgości.
- Unikaj piasku i brudu.
Łożysko to element w środku koła, który odpowiada za jego kręcenie się. W SkatePro określamy łożyska według skali ABEC, która definiuje precyzję łożysk.
- Im wyższy wskaźnik ABEC, tym większa precyzja i mniejszy opór - to sprawia, że łatwiej jest utrzymać prędkość, a tym samym lepsze rollowanie kół.
Jako, że jakość łożysk jest definiowana nie tylko przez skalę ABEC, ale również więcej znaczących parametrów, zalecamy zakup łożysk od renomowanych firm. Oznacza to, że łożyska klasyfikacji ABEC 5 znanej i sprawdzonej firmy mogą być znacznie lepsze od łożysk ABEC 7 innej firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łożyskach, zachęcamy do przeczytania naszego przewodnika Kupowanie łożysk.
Buty i wkładki
Miękki but vs. twardy but
To czy zdecydujesz się na miękki czy twardy but, zależy od twoich preferencji.
- Miękki but jest zazwyczaj bardziej wygodny i lepiej wentylowany.
- Twardy but jest zazwyczaj bardziej stabilny i daje więcej kontroli.
Wkładki
Istnieje możliwość dokupienia osobnej wkładki do niektórych rolek rekreacyjncyh, dzięki czemu but jest bardziej wygodny. Jednak w przypadku rolek fitness zazwyczaj nie jest to konieczne, gdyż są one wyposażone w komfortową wkładkę zapewniając znakomity komfort jazdy
Rolki dla kobiet i mężczyzn
Rolki rekreacyjne są zazwyczaj podzielone na rolki dla kobiet oraz rolki dla mężczyzn, jednak zazwyczaj oprócz wzoru nie ma między nimi żadnej różnicy. Niemniej jednak niektóre marki posiadają modele, które zostały stworzone, aby idealnie pasować do stopy damskiej lub męskiej. Jeśli chcesz kupić rolki przeznaczone dla płci przeciwnej, skontaktuj się z nami, aby mieć pewność dobrego wyboru.
Rozmiar/dopasowanie
- Zapoznaj się z rozmiarówką podaną przy konkretnym modelu.
- Wybierz rolki o mniej więcej rozmiar większe nić twoje buty codzienne, chyba że inaczej podane w rozmiarówce lub opisie produktu.
- Wypróbuj rolki przez około 10-15 minut. Przetestuj je na powierzchni zamkniętej jeśli istnieje możliwość, że będziesz je zwracać.
Powinieneś być w stanie poruszać palcami, twoje palce nie powinny dotykać czubka buta. Jeśli rolki uciskają stopę już od samego początku, jazda będzie bardzo niewygodna szczególnie podczas dłuższych wycieczek. Pamiętaj jednak, że po jakimś czasie but trochę się rozszerzy. Rolki z miękkim butem rozszerzą się bardziej niż rolki z butem twardym.
Użytkownicy z wąską stopą zazwyczaj wybierają modele od marki K2, ponieważ marka oferuje bardziej dopasowane modele. Z drugiej strony marki takie jak Rollerblade czy Powerslide lepiej sprawdzą się w przypadku osób z szerszą stopą.
Ze względu na to, że dopasowanie rolek to bardzo indywidualna sprawa, nigdy nie możesz być w 100% pewien, że rolki będą pasować. Tak jak w przypadku butów codziennych, rozmiar rozmiarowi nie jest różny. Pamiętaj, aby spojrzeć na rozmiarówkę oraz przeczytać informację podaną przy danym modelu, aby zwiększyć szansę na dobór odpowiedniego rozmiaru.
System dopasowania - klamry i sznurowadła
Łyżworolki rekreacyjne zazwyczaj posiadają system dopasowania skonstruowany z klamer oraz sznurowadeł. Niektóre modele posiadają specjalny linkowy system, który pozwala na dopasowanie buta poprzez użycie pokrętła. Klamry są łatwiejsze w użytkowaniu i zapewniają tak samo dobre dopasowanie jak sznurowadła. Te natomiast sprawiają, że but zacieśniony jest na stopie w trochę inny sposób.
Wybór klamer czy sznurowadeł to sprawa indywidualnych preferencji. Ważne, aby wybrać takie rolki, które będą zapewniały dobre dopasowanie, komfort oraz pełną kontrolę podczas jazdy.
Hamulec
Większość rolek posiada już zamontowany hamulec na jednej rolce. Jeśli wolisz hamować drugą stopą, możesz go z łatwością przełożyć. Ze względu na to, że hamulec po jakimś czasie się zużyje, polecamy zakupić dodatkowy hamulec zaraz z nowymi rolkami.
W ten sposób zawsze będziesz mieć gotowy hamulec w razie zużycia oryginalnego hamulca. Dodatkowo unikniesz sytuacji, w której hamulec do twoich rolek został już wyprzedany. Nie mniej jednak zazwyczaj posiadamy dostępne hamulce do wszystkich oferowanych przez nas rolek lub hamulce uniwersalne.
Szyny
Szyny łyżworolek rekreacyjnych zazwyczaj wykonane są z aluminium co sprawia, że są sztywne i stabilne, dodatkowo zapewniają lepsze przeniesienie mocy niż szyny nylonowe/kompozytowe. Jeśli szybkość jazdy jest dla ciebie bardzo ważna, polecamy wybrać rolki z szyną aluminiową. Jeśli jednak planujesz wyłącznie jazdę rekreacyjną lub treningową nie ma znaczenia jaką szynę wybierzesz.
Ochraniacze skatingowe
Zawsze polecamy używanie ochraniaczy podczas jazdy skatingowej. Z tego względu w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie ochraniacze, które posiadają certyfikat jakości zgodny z normą EN 1078. Dodatkowo, nasz sprzęt często testowany jest przez skaterów.
Jako absolutne minimum polecamy noszenie kasku podczas jazdy. Kask zabezpiecza głowę, szczególne tył głowy, który jest bardzo narażony na upadku i uszkodzenie.
Zauważ, że ochraniacze nie tylko zapewniają bezpieczeństwo jazdy, ale również dawają Ci poczucie bezpieczeństwa co zwiększa odwagę. Dzięki ochraniaczom szybciej udoskonalisz swoje umiejęstności, ponieważ nawet jeśli upadniesz, upadek nie będzie bolał tak bardzo jak w przypadku upadku podczas jazdy bez ochraniaczy.
Zobacz naszą selekcję rolek rekreacyjnych tutaj.
Jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się telefoniczne bądź e-mailowo z naszą obługą klienta. Chętnie pomożemy Ci w wyborze :)